Drobečková navigace

Úvod > Informace > Historie

Historie

Škola ve Skuhrově byla založena r. 1727 zároveň s obnovenou farou . Byla od počátku školou farní a známé je i jméno prvního učitele – byl jím Leopold Gron v letech 1727 – 1740.

Dřevěná škola byla rozbourána roku 1819 a vystavěna nová nákladem svobodného pána Josefa z Badenthalu, držitele panství haberského. Od počátku 19. století byly přiškoleny k skuhrovské škole tyto obce – Skuhrov, Volešná, Radostín, Sedletín, Veselá a samoty Červený Důl, Kopaniny a mlýn Boudů a Melmuků. Sedletín a Veselá byly odloučeny roku 1823.

Roku 1868 byl nově zřízen byt učitele a odškoleny evangelické děti z Olešné a Radostína do školy v Horní Krupé.

Zajímavostí je, že v roce 1873 bylo zapsáno přes 150 dětí (z nichž velká většina do školy moc nechodila), druhá třída byla přistavěna až roku 1878.

V letech 1921 – 1938 působil na zdejší škole významný cestovatel a přírodovědec Milan Žďárský.

Po druhé světové válce se uvažovalo o stavbě školy nové, ale vedení obcí Skuhrov a Olešné nedošlo ke společné dohodě, a tak z projektu sešlo.

Chátrání budovy školy zastavila na čas oprava v roce 1962, nicméně v roce 1972 se zřítila část stropu, což bylo opraveno brigádnickou činností místních občanů.

K významné rekonstrukci budovy došlo v roce 1996, kdy byly vyměněny podlahy, topení a okna, která již nabízí dostatek světla do učeben.

K nejvýznamnější akci v moderní historii školy došlo v roce 2016, kdy byla zrekonstruována stará budova a přistavěna zcela nová. Obecní zastupitelé v čele s panem starostou Jaroslavem Jamborem vložili do stavby nemalé prostředky a výsledkem je dílo, které je po právu chloubou celé obce.

Dne 14.října 2020 byla zkolaudována nová školní tělocvična. Tato skvělá stavba je splněným snem mnoha generací žáků a učitelů školy. Po získání dotace od Ministerstva pro místní rozvoj, která pokryla část nákladů, se zastupitelé obce rozhodli v roce 2019 pro stavbu. Tělocvična, kterou stejně jako přístavbu školy projektoval Ing. Dušan Chlad, byla po roce dokončena, aby sloužila žákům školy a zájemcům z řad veřejnosti.